Rozhovory a knihy jsou způsobem, jak sdílet zkušenosti, inspirovat a nechat slova, aby rozpohybovala lidský svět k rovnováze.
V knihách se otevíráme mýtickému jazyku, který v člověku stejně jako pohádka, dokáže otevřít vrátka do fantazijního světa, kde se spojuje člověk se svým zdrojem a porozumění životu.
Online povídání s Monikou Michaelovou, která byla více jak 14 let ve spojení s domorodými lidmi kmene Kogi a Wiwa z hor Sierra Nevada a v České republice přemosťuje přírodní učení k našim původním tradicím v cestách k sobě a v krajině.
Příčina změny klimatu je podle přírodních lidí ve vychýlení světa z rovnováhy tím, jak jsme se vychýlili z rovnováhy přírodních zákonů my, lidé. Jak lze tedy pečovat o sebe, přírodu a svět kolem nás, aby byl v rovnováze?
Termíny šesti online setkání a témata pro letošní podzim:
čtvrtky 9. října – světy původu a význam zlata a 23. října – přírodní koloběh a přechodové fáze
čtvrtky 6. listopadu – obnova a udržitelnost zdrojů a 20. listopadu – sexualita jako přirozené spojení s přírodou
čtvrtky 4. prosince – voda a člověk v jejím koloběhu a 18. prosince – obřady a místa mimořádného významu
Více informací a odkaz navštiv Dobrošop.
Děti i dospělí potřebují čas od času vstoupit do světa fantazie a posbírat ty kousky sebe, které oživují lidské nitro a navrací světu barvy a vůně. S přáteli a dobrovolníky nadačního fondu Mosty Puentes se podařilo vyčistit pramen, který byl pohřbený pod starou skládkou. Spolu s pramenem se zrodil příběh Kamenice, psaný formou současné pohádky.
„Poslouchej mě dobře, řekl kůň. Vydáš-li se teď se mnou na cestu, bude to už napořád. Už nebudou oddělené světy. Tam, kam se vydáme, není čas, jak ho znáte vy lidi. Není tam budoucnost, minulost ani přítomnost. Když tam se mnou vstoupíš, poznáš svůj sen.“ To je to, co holčička chtěla. Kolem ní létali motýli, voněly chrpy a kohoutci, byl slyšet hukot včel a zpěv ptáků. Kůň zaržál a holčička slyšela uvnitř sebe jeho otázku: „Půjdeš se mnou za svým snem?“ Chtěla, ale bála se. „Když máš strach, nemůžeš vstoupit do lesa. Zůstaň na louce tak dlouho, dokud svůj strach neuvidíš.“ „Tak čeho se bojíš?“
My civilizovaní lidé jsme zvyklí dívat se na vše jen zvnějšku a teprve se učíme vidět dovnitř a porozumět původnímu významu mimořádných míst na našem území. Mohou být vnímána jako zemské brány, místa posvátná, obřadní či památná. Některá mají svým významem a působením dosah celosvětový.
Domorodí lidé přírodních kultur mají takovou úroveň vnímání reality, jakou by jim leckterý vědec či nadšenec mohl závidět. Vidí do podstaty forem a znají či dokáží rozpoznat jejich původní účel. Věnují pozornost místům, kde země promlouvá, s přirozenou úctou k tomu, jaký význam mají v krajině a jak dokáží ovlivňovat lidskou společnost. To, co považujeme za pověst či fikci, lze chápat také jako důležitou zprávu.
Příběh Hranické propasti dává prostor různým pohledům na skutečnost. Je mostem, který je spojuje.
Kniha je sepisovaná osm let od chvíle, kdy začala cesta s domorodým kmenem Kogi v roce 2011.
Ke knize vznikly autorské grafiky Ladislava Grossmanna.
Děkujeme za přispění a spolutvorbu Vlasty Urbanové, Jardy Duška, Marty Kocvrlichové, Jany Krausové, Jaroslavy Vaňové a žen, které si oblíbily peříčkové naušnice s příběhy.
Ptačí povídání je o tom, jak jsem se k jaguářím lidem dostala a co jsem tam našla.
Je médiem pro otevření mostu v každém, kdo je na jejich poselství připraven.
Je psána formou lidsko – ptačího dialogu a snových obrazů, ve kterých se otevírá most mezi dvěma světy.
Nemyslím si, že je pro každého. Monika Michaelová
IČO: 05605784
79312 Staré Heřminovy 4
nadacnifond@mostyaprameny.cz
Datová schránka: kfbrj3t
2801403810 / 2010
IBAN: CZ2320100000002801403810
BIC/SWIFT: FIOBCZPXXX
Spisová značka N 1320/KSOS Krajský soud v Ostravě